top of page

Ви завжди зможете зануритися в світ непізнаного,

загадкових явищ, 

і просто цікаво провести час

Фізика - це легко та цікаво.

Знати фізику - розуміти багатогранний та неповторний світ природи

Новини сайту

Як визначити відстань до цілі?

Складна та нецікава наука тригонометрія також може виявитися корисною на полі бою. Зокрема, вона дозволяє за допомогою звичайного біноклю визначати відстань до цілі. Риски в полі зору військових моделей цього оптичного пристрою показують, скільки тисячних покриває солдат чи танк супротивника.

Тисячна — це артилерійська міра кута, що дорівнює 1/1000 повного кола. Приблизно знаючи зріст людини та висоту військової техніки й те, скільки тисячних вона покриває, можна за допомогою нескладної формули визначити відстань до цих цілей із достатньо високою точністю.

Формула тисячної та її застосування

Військовим також відомий спосіб визначення відстаней без бінокля чи іншого кутоміру. Для цього достатньо власних рук і предметів у них. Наприклад, вказівний палець людини на відстані витягнутої руки покриває 0,3 тисячних, великий — 0,4, а коробка сірників у довжину — 0,9.

Артилерійські задачки з фізики

Фізика — це взагалі військова наука. Наприклад, найвідоміша задача на рівнодійну всіх сил описує снаряд, що вилітає зі ствола гармати та прямує на певну відстань, долаючи силу тяжіння та опір повітря. В реальності ці розрахунки зазвичай зводяться до простіших формул або взагалі довіряються комп’ютеру, але знати загальний принцип розрахунку має кожен артилерист.

Особливо ці вміння актуальні для мінометників. Адже у цьому випадку дальність пострілу часто регулюється встановленням на міну додаткових зарядів. Тут знання фізики дозволяє розрахувати, яку додаткову силу має створити заряд для того, аби вразити ціль на більшій дистанції.

Також фізика дозволяє зрозуміти, на яку максимальну відстань може полетіти ракета HIMARS. Тут варто знати не лише правила складання сил і три закони Ньютона — закон збереження імпульсу також стане в нагоді. Адже всі ракети літають, прискорюючи продукти згоряння палива в один бік, а решту ракети — в інший. Тож, знаючи масу одного та іншого, можна розрахувати максимальну дальність польоту.

Українці продовжують справу Тесли - електроенергію передаватимуть без дротів

Генератор працює на частоті 600 кГц. Маємо електромагнітну хвилю довжиною приблизно 500 метрів. Маючи такі невеликі антени, ми передаємо ефективно електроенергію на відстань півтора-два метри з ККД близько одиниці.

У знаменитого Тесли, який перший передав таким чином електрику, ККД був лише 4 відсотки. А все тому, що він не мав цієї магічної антени. Саме вона подрібнює електромагнітну хвилю. Що менша довжина хвилі, то вищий коефіцієнт корисної дії під час її передачі. 
Віталій Крюк – провідний інженер Аерокосмічного інституту НАУ, говорить:
якщо виходити із квантових позицій, то ми квантуємо хвилю на невеличкі відрізки. Якщо виходити з хвильових відношень, ми уповільнюємо хвилю. Причому, якщо класична фізика каже, що сповільнити хвилю можна на 30 одиниць максимум, то ми сповільнюємо в десятки тисяч раз. 

Зараз науковці пересилають електроенергію на півтора-два метри. Діаметр антени-передавача – 30 сантиметрів. Збільшуючи тарілку, подовжуємо і відстань ефективної передачі. З часом вона може становити сотні і навіть тисячі кілометрів. Як наслідок - зникнуть електричні дроти і опори. 
В Україні довжина електромереж - понад мільйон двісті тисяч кілометрів. Втрати енергії при передаванні досягають 20-30-ти відсотків, або  мільярд євро щорічно. На модернізацію системи потрібно більш як 20-ть мільярдів гривень.

Ілон Маск активував Starlink для України

60743724_303.jpg

Супутники Ілона Маска забезпечують Україну стабільним інтернетом. Starlink, який задумувався як цивільний проєкт, тепер допомагає українським військовим управляти дронами для боротьби з російськими танками і позиціями.

Одразу ж після вторгнення Росії в Україну український віцепрем'єр Михайло Федоров попросив через Twitter американського бізнесмена Ілона Маска дати Україні доступ до його супутників Starlink. А той зразу відповів у Twitter: "Starlink активовано, додаткові приймачі в дорозі".

Відтоді вже багато таких приладів і потужних акумуляторів доставили в Україну. Федоров відповів також через Twitter: "Starlink на місці. Дякую, Ілоне Маск".

Дистанційне навчання

Рекомендований список освітніх ресурсів (з активними посиланнями), які можуть бути використані під час дистанційного навчання

  • Значок приложения Facebook
  • Twitter App Icon
  • Google+ Классический

Перевір себе

335515464654.jpg
Астрономія
завантаження (1).jfif
images.jfif

Вчені описали дев'яту планету Сонячної системи

Планета знаходиться від Землі на віддалі майже в 700 разів більшій, ніж наша планета від Сонця.

Складність виявлення Планети X полягає в тому, що, не дивлячись на її величезні розміри, вона занадто мала для земних телескопів.

У моделі вчених ця планета є зменшеною версією Урана і Нептуна - маленьким крижаним гігантом, атмосфера якого складається з водню і гелію.

Крім того, тепло, що виділяється планетою, в тисячу разів перевищує сонячну енергію, що поглинається нею. Отже, як вважають астрофізики, у небесного тіла є джерело енергії крім Сонця.

Тренувальні вправи

Комета Галлея

Старовинні міри довжини

bottom of page